Kapar Organik ile Zararlı Böceklerde Biyoteknik Mücadele

Türkiye de üretimi olmayan feromon ve renk tuzaklarını yerli olarak üretmeye başlayan Kapar Organik, Organik Tarım, İyi Tarım ve Biyoteknik Mücadeleye büyük katkı sağlamıştır. Bu sayımızda Kapar Organik Tarım Genel Müdürü Yük. Zir. Müh. Caner Çevik, ürün çeşitlerinde yer alan renk tuzakları ve feromonlardan bahsederek, siz çiftçilerimize Kapar Organik olarak daha ekonomik ürünler sunduğunu ve organik üretime faydalı katkılar sağladığından bahsetti. Keyifli okumalar.

Dünyada artan nüfusla birlikte tarımsal üretimden maksimum verim elde etmek için kimyasal ürünlerin kullanımı artmıştır. Kimyasal ürünlerin çevreye verdikleri zarar ve doğal dengeyi bozması sonucunda alternatif yöntemler önem kazanmıştır. Bunlardan birisi biyoteknik yöntemler olan feromon tuzaklardır. Firmamız yerli üretim feromon tuzaklarla hem çiftçiye daha ekonomik ürünler sunmakta hem de organik üretime katkı sağlamaktadır. 2000 yılından beri üreticileri bilgilendirmek, daha kaliteli, zehirsiz ürünler üretilmesi için çalışmalarına devam etmektedir.

Seracılıkta Sürdürülebilir Çözüm: Renk Tuzakları ve Feromonlar

Meyvecilik üretimine sunduğumuz ürünler dışında ülkemizde üretimin önemli bir kısmını oluşturan sera ve örtü altı üretimine sunduğumuz ürün çeşitliliğini artırmaktan son derece mutluyuz. Bu kapsamda sebze fidelerinde, marul, lahana, çilek gibi ürünlerin üretiminde çeşitli boylarda sarı-mavi renk tuzakları ve sarı-mavi rulo tuzaklarla örtü altı tarımına katkı sağlamaktadır. Bunların dışında en önemli üretimlerden biri olan domateste tuta ve yeşil kurt sorununa feromon tuzakları, ergin çıkışını belirleme- böcek takibi- doğru zamanda etkin mücadele yapabilme olanağı sağlar. Sebzelerde ve çilek üretiminde önemli zararlı olan thrips böceğine karşı mavi renk tuzağı ve feromon kombinasyonuyla mücadele sağlanmaktadır. Feromon tuzakların kullanımıyla elde edilen sera ürünlerinde insektisit kalıntısının olmaması, ürünün daha yüksek fiyatla ihraç edilebilmesini kolaylaştıracaktır. Bir diğer faydası ise bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da hızla gelişen organik tarım için güçlü bir altyapı oluşturacak, ülkemizde organik tarım yapılan ürünlerin çeşit ve miktarlarını artıracaktır. Bütün bunlara toprak, su ve yaban hayatının korunmasında önemli katkı sağlayacağını da eklemek gerekir.

[pdf-embedder url="/wp-content/uploads/2022/10/Kapar-50-51.sf_.pdf"]

İlginizi Çekebilir